Skip to content Skip to navigation

Annual Meeting 2021 - Manchester, UK: Programme

Number: 65th Annual Meeting
Year: 2021
Location: Manchester, UK
Hosted By: University of Manchester, UK
Organised By: Organising committee chaired by Dr Robert Sansom
General Contact Email: annualmeeting2021@palass.org

Programme

For basic details of how this virtual confernece will run, please see our overview page.

Abstract Booklet for Download: 
Underlined author denotes designated speaker. | *Candidates for the President’s Prize are marked with an asterisk.
Note: Given the move to a virtual conference on the 11th of December, the schedule has been removed from the abstract booklet. Please find the latest schedule below.

Summary of schedule

Below is an outline programme for the meeting. Scientific sessions will be streamed live and can be accessed via this site. To view these, and posters you need to be logged in to the site (non members will be emailed temporary log in details in advance of the first session). Questions, discussion and chat takes place on Slack. All times are in GMT.

Friday December 17th

14.00-17.00    Pre-conference workshop: Social Justice in Palaeontology: Case Studies & Future Actions, Emma Dunne and Nussaïbah B. Raja

Saturday December 18th

On Saturday we have the symposium The Problem With Prolematica, and The Palaeovision Fossil Contest 2021.

Sunday December 19th

Sunday is a day of parallel oral presentations, the Palaeontological Association AGM, and other association business.

09.00 – 12.15   Oral Presentations
12.15 – 13.30    Lunch and Posters
13.30 – 14.45    Oral Presentations
14.45 – 15.45    Annual General Meeting and Prize Giving
16.00 – 17.00    Annual Address

Monday December 20th

On Monday we have a full conference day with talks and posters.

09.00 – 12.15    Oral Presentations
12.15 – 13.30    Lunch and Posters 
13.30 – 16.45    Oral Presentations

Full Schedule

Underlined author denotes designated speaker.

*Candidates for the President’s Prize are marked with an asterisk.

Friday December 17th

Pre-Meeting Workshops

14.00 – 17.00Pre-conference workshop (virtual): Social Justice in Palaeontology: Case Studies & Future Actions, Emma Dunne and Nussaïbah B. Raja

 

Saturday December 18th

Symposium: The Problem with Problematica: pushing the limits of the fossil record

[View Session]

Chair: Robert Sansom

13.30 – 13.45Welcome address
13.45 – 14.15

The Possibilities of Problematica

Derek Briggs

14.15 – 14.45

Proterozoic microfossil problematica: a window into the ecology and evolution of early eukaryotes

Heda Agić‬

14.45 – 15.15

The Gabonionta:  A new perspective in understanding the emergence of multicellularity

Abderrazak El Albani

15.15 – 16.00Tea/coffee break
16.00 – 16.30

Ecological insights into Ediacaran evolution

Emily Mitchell

16.30 – 17.00

Systematic error and the problems of the phylum level (molecular) phylogeny of the animal kingdom

Max Telford

17.00 – 17.30

A Can of Cambrian Worms

Xiaoya Ma

 

The Palaeovision Fossil Contest 2021

19.30 – 21.00

The Palaeovision Fossil Contest 2021 – see this year's entries from around the world, and vote for your favourite. Who will be crowned Palaeovision Fossil of 2021? You decide!

Jack Matthews, Duncan Murdock, and the Palaeovision Team

 

Sunday December 19th

Session 1: Precambrian & Cambrian Life (in parallel with session 2)

[View Session]

Chair: Thomas Harvey

09.00 – 09.12

"Conga Lines" of small fronds: implications for reproduction and clonality in the Ediacaran

*Katie Delahooke, Alexander Liu, Emily Mitchell

09.12 – 09.24

Priapulid trace fossils from the late Ediacaran of Namibia

*Katherine Turk, Katie Maloney, Marc Laflamme, Simon A.F. Darroch

09.24 – 09.36

Charniodiscus and Arborea are separate genera within the Arboreomorpha: using the holotype of C. concentricus to resolve a taphonomic/taxonomic tangle

*Daniel Pérez Pinedo, Christopher McKean, Rod Taylor, Duncan McIlroy

09.36 – 09.48

Cambrian tentaculate deuterostomes reveal ancestral body plans

Yujing Li, Frances S. Dunn, Duncan J. E. Murdock, Imran A. Rahman, Peiyun Cong

09.48 – 10.00

Complex growth and sexual maturity in a c. 512 million-year-old trilobite 

James Holmes, John Paterson, Diego García-Bellido

10.00 – 10.12

Cambrian stem group chaetognaths dominated the top of early pelagic food chains

Jakob Vinther, Tae-Yoon Park, Luke Alexander Parry, Morten Lunde Nielsen,, Mirina Lee, Ji-hoon Kim, Mirina Lee, David Harper, Arne Thorshøj Nielsen, Michael Paul Smith, Chan-kun Park, Yeong-ju Oh

10.12 – 10.30

Grouped Question and Answer session for speakers of session 1

 

Session 2: Mesozoic Life (in parallel with session 1)

[View Session]

Chair: Victoria Egerton

09.00 – 09.12

Fossil evidence suggests the first amniote displayed extended egg retention

Baoyu Jiang, Yiming He, Armin Elsler, Shengyu Wang, Joseph Keating, Junyi Song, Stuart Kearns, Michael Benton

09.12 – 09.24

New information on the archosaurs from the Late Triassic fissure fills locality of Pant-y-ffynnon, Wales

Stephan Spiekman, Martín Ezcurra, Richard Butler, Nicholas Fraser, Susannah Maidment

09.24 – 09.36

Dinosaur etymology reflects and reinforces global inequities in palaeontology

Thomas Halliday, Emma M. Dunne, William J. Foster, Bryan M. Gee, Sarah E. Greene, Thomas W. Hearing, Emmanuel Tschopp, Evangelos Vlachos, Nussaïbah B. Raja

09.36 – 09.48

Simple and branched pterosaur feathers with distinct melanosome geometries reveal deep origins of visual signaling in feather evolution

Aude Cincotta, Michaël Nicolaï, Hebert B. Nascimento Campos, Maria McNamara, Liliana D’Alba, Matthew D. Shawkey, Edio-Ernst Kischlat, Johan Yans, Robert Carleer, François Escuillié, Pascal Godefroit

09.48 – 10.00

A juvenile rhynchosaur specimen from the Otter Sandstones of Southern England (Anisian, Middle Triassic)

*Thitiwoot Sethapanichsakul, Michael J. Benton

10.00 – 10.12

Here be dragons: The perplexing patterns in the distribution, growth and evolution of non-pterodactyloid pterosaurs

*Natalia Jagielska, Steve Brusatte, Michael O Sullivan

10.12 – 10.30

Grouped Question and Answer session for all speakers of session 2

 

Tea/coffee break and posters

10.30 – 11.00Tea/coffee break and posters

 

Session 3: Comparative Morphology and Feeding A (in parallel with session 4)

[View Session]

Chair: Katrina Jones

11.00 – 11.12

Multivariate dental topographic metrics demonstrate the dietary breadth and specialisms of conodonts

*Christopher Stockey, Philip C. J. Donoghue, Thomas. H. P. Harvey, Duncan J. E. Murdock, Mark A. Purnell

11.12 – 11.24

Geometric evolution of the galloanseran quadrate

*Pei-Chen Kuo, Roger Benson, Daniel Field

11.24 – 11.36

Insular gigantism in giant dormice: divergence from the non-giant allometric trajectory

*Jesse J. Hennekam, Roger B. Benson, Victoria L. Herridge, Nathan Jeffery, Enric Torres-Roig, Josep A. Alcover, Philip G. Cox

11.36 – 11.48

Marine tetrapod feeding guilds using automated high-density D geometric morphometrics

Valentin Fischer, Jamie MacLaren,, Rebecca Bennion, Pierre Sparla, Nathalie Bardet

11.48 – 12.00

Developing a taste: Connecting skull shape ontogeny and evolution of different feeding adaptations in Cetacea using D geometric morphometrics

Agnese Lanzetti, Vincent Fernandez, Brett Clark, Anjali Goswami

12.00 – 12.15

Grouped Question and Answer session for all speakers of session 3

 

Session 4: Phylogeny & Evolution (in parallel with session 3)

[View Session]

Chair: Rob Theodore

11.00 – 11.12

In search of ancestors: benchmarking parsimony and likelihood methods of ancestral state estimation.

Joseph Keating, Philip Donoghue, Michael Benton

11.12 – 11.24

Examining postcranial evolution in Crocodylomorpha using discrete characters

Pedro Godoy, Felipe C. Montefeltro, Mario Bronzati, Candice M. Stefanic, Hans C. E. Larsson, Richard J. Butler, Alan H. Turner

11.24 – 11.36

Origins of the echinozoan body plan

Jeffrey Thompson, Imran A. Rahman, Timothy A. M. Ewin, Nicolas Mongiardino Koch, Zoe X. Schultz, Paola Oliveri, Ferdinand Marletaz, Samuel Zamora

11.36 – 11.48

Does time matter in phylogeny? A perspective from the fossil record

Pauline Guenser, Rachel C.M. Warnock, Walker Pett, David De Vleeschlouwer, Philip C.J. Donoghue, Emilia Jarochowska

11.48 – 12.00

An estimate of the deepest branches of the tree of life from ancient vertically-evolving genes

Edmund Moody, Tara A. Mahendrarajah, Nina Dombrowski, James W. Clark, Celine Petitjean, Pierre Offre, Gergely J. Szöllősi, Anja Spang, Tom A. Williams

12.00 – 12.15

Grouped Question and Answer session for speakers of session 4

 

Lunch and posters

12.15 – 13.30Lunch and posters

 

Session 5: Sampling and Biases

[View Session]

Chair: Emilia Jarochowska

13.30 – 13.42

Occurrences of Palaeozoic ray-finned fishes exhibit major biases which confound diversity estimates

*Struan Henderson, Emma M. Dunne, Sam Giles

13.42 – 13.54

Completeness patterns of the Palaeozoic chondrichthyan fossil record

*Lisa Schnetz, Richard J. Butler, Michael I. Coates, Ivan J. Sansom

13.54 – 14.06

Gone fishing: Using the soft-tissue taxa to explore the fidelity of the early Palaeozoic fossil record of vertebrates.

*Jane Reeves, Robert Sansom

14.06 – 14.18

Diversification through the looking glass: the continuum of mass radiation and extinction

Jennifer Hoyal Cuthill, Nicholas Guttenberg, Graham Budd

14.18 – 14.30

The impact of mass extinctions on the morphological disparity of vertebrates

*Tom Trapman,, Matthew Wills, Natalie Cooper

14.30 – 14.42

Grouped Question and Answer session for all speakers of session 5

 

Annual General Meeting and Prize Giving

[View Session]

14.45 – 15.45

Annual General Meeting and Prize Giving

Led by Paddy Orr, PalAss president

 

Break

15.45 – 16.00A short comfort break prior to the Annual Address

 

Annual Address

[View Session]

Chair: Paddy Orr

16.00 – 17.00

Decoding the evolution of form and function in the fossil record: why are animals shaped the way they are?

Emily Rayfield

 

Monday December 20th

Session 6: Exceptional Preservation (in parallel with session 7)

[View Session]

Chair: Emily Mitchell

09.00 – 09.12

An early Cambrian window into mechanisms for phosphatization of labile soft tissues

*Morten Lunde Nielsen, Philip R. Wilby, Mirinae Lee, Arne T. Nielsen, Tae-Yoon S. Park, Jakob Vinther

09.12 – 09.24

Exceptionally preserved soft tissues of Vampyronassa rhodanica provide new insights on the evolution and palaeoecology of vampyroteuthidsa

*Alison Rowe, Isabelle Kruta, Henk-Jan Hoving, Neil Landman, Löic Villier, Isabelle Rouget

09.24 – 09.36

A new marrellomorph arthropod from southern Ontario and the potential for soft tissue preservation on late Ordovician open marine shelves

*Joseph Moysiuk, Alejandro Izquierdo-López, George Kampouris, Jean-Bernard Caron

09.36 – 09.48

Darwin's Dilemma: Constraints on the origin of animals from taphonomic studies

Ross Anderson, Christina R. Woltz, Nicholas J. Tosca, Susannah M. Porter, Derek E.G. Briggs

09.48 – 10.00

How soft-bodied fossils from the Lower Devonian of southern Belgium can help to decipher the early stages of vertebrate evolution

Sébastien Olive, Pierre Gueriau, Philippe Janvier, Bernard Mottequin

10.00 – 10.12

Physical characterization of the conodont white matter tissue

Carlos Martinez Perez, Ayse Atakul-Özdemir, Xander Warren, Peter Martin, Manuel Guizar-Sicairos, Mirko Holler, Federica Marone, Philip Donoghue

10.12 – 10.30

Grouped Question and Answer session for speakers of session 6

 

Session 7: Climate, Environment, Conservation (in parallel with session 6)

[View Session]

Chair: Liz Hide

09.00 – 09.12

Climatic controls on the ecological ascendancy of dinosaurs

Richard Butler, Emma Dunne, Alex Farnsworth, Roger Benson, Pedro Godoy, Sarah Greene, Paul Valdes, Daniel Lunt

09.12 – 09.24

It’s a Trap! Environment and biogeography of Siberia across the Frasnian-Famennian

Elizabeth Dowding, Trond Torsvik, Mathew Domeier

09.24 – 09.36

Palaeontology, Geodiversity, and the International Geodiversity Day

Jack Matthews, José Brilha, Murray Gray, Zbigniew Zwolinski

09.36 – 09.48

Assessing the impact of climate change on the structural integrity of benthic foraminifera during the Palaeocene Eocene Thermal Maximum – implications for future climate change

*James Michael Mulqueeney, Leanne Melbourne, Danna Titelboim, Suman Sarkar

09.48 – 10.00

Biome specialization promotes diversification in swallowtail butterflies

*Sara Gamboa, Fabien Condamine, Juan L. Cantalapiedra, Jonathan S. Pelegrín, Iris Menéndez, Sara Varela, Fernando Blanco, Manuel Hernández Fernández

10.00 – 10.12

A second ‘Great American Biotic Interchange’ signals the Anthropocene impact of humans

*Stephen Himson, Mark Williams, Jan Zalasiewicz, Anthony Barnosky, Colin Waters, Mary McGann

10.12 – 10.30

Grouped Question and Answer session for all speakers of session 7

 

Tea/coffee break and posters

10.30 – 11.00Tea/coffee break and posters

 

Session 8: Comparative Morphology and Feeding B (in parallel with session 9)

[View Session]

Chair: Katrina Jones/Victoria Egerton

11.00 – 11.12

Cranial muscle reconstructions quantify adaptation for high bite forces in Oviraptorosauria

*Luke E. Meade, Waisum Ma

11.12 – 11.24

Dental form and function and feeding diversity during the early evolution of Dinosauria

*Antonio Ballell Mayoral, Michael J. Benton, Emily J. Rayfield

11.24 – 11.36

Diet of the toothed and long-snouted longipterygid birds (Avialae: Enantiornithes) determined with reference to quantitative analysis of extant bird dietary proxies

*Case Vincent Miller, Michael Pittman, Jen A. Bright

11.36 – 11.48

Did Carboniferous chimaeras suck? Evidence for high-performance suction feeding in the Pennsylvanian stem-group holocephalan Iniopera

Richard Dearden, Anthony Herrel, Alan Pradel

11.48 – 12.00

How in vivo data can shed light on jaw evolution during the fish-tetrapod transition?

Hugo Dutel, Anne-Claire Fabre, Laura B. Porro, Michael J. Fagan, Emily J. Rayfield

12.00 – 12.15

Grouped Question and Answer session for all speakers of session 8

 

Session 9: Cenozoic Life (in parallel with session 8)

[View Session]

Chair: Marta Pina

11.00 – 11.12

First known fossil ratite eggshells from the Siwalik Frontal Range near Chandigarh (northern India) and their multidisciplinary scientific analysis

*Anubhav Preet Kaur, Rajeev Patnaik, Prabhin Sukumaran, Stanley H. Ambrose, Raj Sekhar Roy, Parth R. Chauhan

11.12 – 11.24

Radial Porosity Profiles: a new quantitative histological method for studying dynamics of diametric limb bone growth

Edina Prondvai, Ádám T. Kocsis, Anick Abourachid, Dominique Adriaens, Pascal Godefroit, Dong-Yu Hu, Richard J. Butler

11.24 – 11.36

Comparative morphology of the passerine carpometacarpus: Implications for interpreting the fossil record of crown Passeriformes

*Elizabeth Steell, Jacqueline Nguyen,, Roger Benson, Daniel Field

11.36 – 11.48

New unworn dentitions illuminate the dental morphology and diversity of puzzling early eutherian mammals, Taeniodonta

*Zoi Kynigopoulou, Sarah L. Shelley , Thomas E. Williamson, Ornella C. Bertrand, Ian B. Butler , Stephen L. Brusatte

11.48 – 12.00

First fossil of Styriofelis (Felidae, Carnivora) from the middle Miocene of Madrid basin

*Jesús Gamarra González, Gema Siliceo, Mauricio Antón, Jorge Morales, Manuel J. Salesa

12.00 – 12.15

Grouped Question and Answer session for all speakers of session 9

 

Lunch and posters

12.15 – 13.30Lunch and posters

 

Session 10: Palaeozoic Life

[View Session]

Chair: Robert Sansom

13.30 – 13.42

Analysis of skeleton space reveals early unique excursions in the evolution of spiralian hard parts

Luke Parry, Roger Benson

13.42 – 13.54

Radiodont oral cones from the Fezouata Biota (Early Ordovician, Morocco)

Gaëtan J.-M. Potin, Allison C. Daley

13.54 – 14.06

Evolutionary analysis of swimming speed in early vertebrates challenges the ‘New Head Hypothesis’

Humberto G. Ferron, Philip Donoghue

14.06 – 14.18

Quantifying conodont crystals: controls of biomineralisation in early vertebrates

*Bryan Shirley, Isabella Leonhard, John Repetski, Emilia Jarochowska

14.18 – 14.30

An exceptionally diverse Early Devonian flora from the Lochkovian of South Africa

Cyrille Prestianni, Robert W. Gess

14.30 – 14.42

Giant articulated Arthropleura remains from the Mississippian of northern England

Neil Davies, Russell Garwood, William McMahon, Joerg Schneider, Anthony Shillito

14.42 – 15.00

Grouped Question and Answer session for all speakers of session 10

 

Tea/coffee break and posters

15.00 – 15.30Tea/coffee break and posters

 

Session 11: Macroevolution and Close

[View Session]

Chair: Maria McNamara

15.30 – 15.42

Is early euarthropod evolution characterised by ‘creeps’ or ‘jerks’?

*Alavya Dhungana, Martin R. Smith

15.42 – 15.54

The morphological disparity of Fungi

Thomas J. Smith, Philip C. J. Donoghue

15.54 – 16.06

Decoupled morphological disparity trends during the early diversification of ammonoids

Ninon Allaire, Samuel Ginot, Nicolas Goudemand, Kenneth De Baets, Claude Monnet, Catherine Crônier

16.06 – 16.18

Understanding the diversification dynamics of the Permo-Triassic archosauromorph radiation using occurrence-based Bayesian approaches

Roland Sookias, Luciano Pradelli, Eduardo Ascarrunz, Daniele Silvestro, Martin Ezcurra

16.18 – 16.30

Cenozoic slowdown in placental skull evolution

Anjali Goswami, Eve Noirault, Ellen Coombs, Julien Clavel, Anne-Claire Fabre, Thomas Halliday, Morgan Churchill, Abigail Curtis, Akinobu Watanabe, Nancy Simmons, David Fox, Brian Beatty, Jonathan Geisler, Ryan Felice

16.30 – 16.45

Grouped Question and Answer session for all speakers of session 11

16.45 – 17.15

Concluding Remarks, Announcement of best presentation prizes, Invitation to next year’s Palaeontological Association Annual Meeting and Progressive Palaeontology Meeting

Robert Sansom, Paddy Orr, Maria McNamara, Sean Smart

PalAss Go! URL: http://go.palass.org/lfw | Twitter: Share on Twitter | Facebook: Share on Facebook | Google+: Share on Google+